Mortis - Czarodzieje 1939

Pełna wersja: Różdżki i ich właściciele
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

Różdżki i ich właściciele

– rdzeń, drewno, elastyczność i długość a charakter posiadacza –


Spis treści

I O różdżkach słów kilka

– użycie, długość, elastyczność –

II Podstawowe rdzenie różdżek

– spis i charakterystyka –

III Drewno wykorzystywane do produkcji różdżek

– spis i charakterystyka –


O różdżkach słów kilka

Różdżki są podstawowymi ośrodkami mocy czarodziejów, bez których ci najczęściej albo nie są w stanie czarować w ogóle, albo efekty ich czarów są dużo słabsze. Wybór odpowiedniej różdżki jest niezwykle ważny - choć to nie czarodziej ją sobie dobiera, a ona jego - gdyż korzystanie z niewłaściwej znacząco obniża skuteczność zaklęć, a nawet może powodować różnego rodzaju kłopoty. Istnieją sytuacje, w których różdżki są przekazywane nowym właścicielom, o ile są one stanie dostosować się do nowego czarodzieja, nie jest to jednak szczególnie częsta praktyka, dlatego też większość młodych czarodziejów kupuje własne różdżki przed rozpoczęciem nauki. Samo wykonanie tych szczególnych magicznych przedmiotów to jedna z najstarszych sztuk rzemieślniczych w czarodziejskim świecie i jej sekrety są pilnie strzeżone przez artystów zajmujących się produkcją takowych.

Zasady korzystania z różdżek

Niepełnoletni czarodzieje mają zakaz używania różdżek poza terenami szkoły, z wyjątkiem sytuacji zagrażających życiu. Ci, którzy ukończyli już siedemnasty rok życia, są ograniczani pod względem doboru czarów jedynie przez ogólne prawo czarodziejów, które zabrania używania chociażby Zaklęć Niewybaczalnych, a także nielicznych innych, zwykle nieznanych szerszej publice.

Różdżkami mają prawo posługiwać się jedynie czarodzieje oraz niektóre rozumne istoty magiczne. Stworzenia takie jak skrzaty domowe, gobliny czy centaury nie otrzymały ministerialnego zezwolenia na posiadanie podobnych artefaktów.

Ze względu na zróżnicowanie cech oraz magicznych talentów, różdżki tworzone są z różnych rodzajów drewna, charakteryzują się różną elastycznością, długością, jak również wszczepiony weń może być odmienny rdzeń. Każda kombinacja odpowiada pewnemu szeregowi zdolności, określających sprawności oraz wady różdżki, co odpowiada naturalnym predyspozycjom ewentualnego posiadacza. Analizując różdżkę należy wziąć pod uwagę wszystkie te cechy i odpowiednio dopasować je do doświadczenia życiowego czy stylu uprawiania magii czarodzieja, który tę różdżkę posiada.

Jeżeli chcesz utworzyć własny rdzeń, nietypową różdżkę, dodać coś od siebie do opisu drewna - opisz to w karcie postaci, zgłoś się do administracji na forumowym kanale Discord lub wyślij pw do Administratora fabularnego/Mistrza Gry.

Długość różdżki

Długości różdżek wahają się najczęściej od 9 do 14 cali. Nieco dłuższe lub nieco krótsze różdżki bywają czasem robione na specjalne zamówienia, ale rzadko trafiają do właściwych nabywców przypadkiem, nie są więc często produkowane przez twórców różdżek.

Dawniej sądzono, że długość różdżki, jaka wybiera danego czarodzieja, ma związek z gabarytami owego. Badania wykazały jednak, że w rzeczywistości nie jest to prawdą - rozmiary pasującego artefaktu są raczej odwołaniem do charakteru jego posiadacza.

Elastyczność różdżki

Różdżkę można opisać również podając, w którym miejscu przypada ona na skali między pełną elastycznością a całkowitą sztywnością drewna. Stopień elastyczności odnosi się, po raz kolejny, do charakteru posiadacza przedmiotu - elastyczniejsze różdżki trafiają do osób, które łatwo przystosowują się do nowych warunków i wykazują gotowość do zmian. Sztywne różdżki najczęściej wybierają czarodziejów z dokładnie określonymi zasadami, żyjących wedle ściśle określonego wzoru, bądź takich, którzy mają problemy z adaptacją do nowych warunków.Podstawowe rdzenie różdżek

 • Język sfinksa
  Sfinksy to magiczne bestie przypominające lwy z ludzką twarzą zamiast pysków. Pochodzą z północnej części Afryki, szczególnie często spotykane na terenach Egiptu. Znane są ze swojego zamiłowania do zagadek, nieodpowiedzenie na które może skończyć się dla pechowego człeka, który sfinksa napotka, bardzo kiepsko. Różdżki z takim rdzeniem wybierają najczęściej osoby ukrywające wiele przed innymi, ale też niepotrafiące lub niechcące przyznać się do wielu rzeczy przed samymi sobą, doskonałe w grze pozorów, cechujące się dużą wyobraźnią, bystrością reakcji i zdolnością szybkiego rozwiązywania problemów.
  Specjalność rdzenia: zaklęcia z dziedziny iluzji

 • Kieł widłowęża
  Widłowęże to trójgłowe magiczne gady pochodzące z odległych zakątków Afryki. Stworzenia te znane są z częstej zmiany zdania, a nawet posiadania kilku zdań jednocześnie, z uwagi na trzy różne głowy. Widłowęże są istotami szalenie jadowitymi, a ich jad używany jest do tworzenia licznych eliksirów. Różdżki z takim rdzeniem wybierają najchętniej czarodziejów ambitnych, o dużym potencjale intelektualnym i magicznym, chociaż nie zawsze postępujących słusznie. Mają tendencję do zdradzania swoich właścicieli na rzecz nowych, jeśli uznają drugą osobę za posiadającą większe możliwości od poprzedniej.
  Specjalność rdzenia: zaklęcia związane z warzeniem eliksirów

 • Koniczyna zaklęta przez leprechauna
  Leprechauny to nieduże, przypominające skrzaty domowe albo gobliny stworzenia pochodzące z Irlandii. Znane są ze swojego sprytu, a także zamiłowania do złota oraz płatania figli. Podarowana człowiekowi przez leprechauna koniczna ma wyjątkową moc magiczną podobną w działaniu do amuletów szczęścia, nic więc dziwnego, że różdżki z takim rdzeniem uważa się powszechnie za należące do największych farciarzy. Przy wyborze właściciela cenią sobie one najbardziej dobrą zabawę - lubią czarodziejów o rozrywkowym charakterze, optymistów i żartownisiów, którym chętnie sprzyjają podczas kolejnych wygłupów i popisów. Często kapryśne, nie znoszą dobrze długich okresów lenistwa i nieużywania.
  Specjalność rdzenia: zaklęcia z dziedziny uroków

 • Koral
  Drogi i egzotyczny rdzeń powstały z fragmentów szkieletów morskich organizmów o magicznych właściwościach - koralowców, wyławianych u wybrzeży ciepłych mórz i oceanów świata. Czarodziejskie cechy koralu sprawiają, że jest on często używany do tworzenia amuletów. Różdżki z takim rdzeniem są najczęściej wyjątkowo piękne i ozdobne. Rdzeń pasuje najlepiej do miękkich, giętkich rodzajów drewna. Często wybiera czarodziejów związanych ze sztuką, estetów, ale też osoby o delikatnym charakterze i łatwości w dostosowywaniu się do nowych sytuacji, niczym woda przelewana z jednego naczynia do innego.
  Specjalność rdzenia: zaklęcia związane ze sztuką

 • Liść nieśmiałka
  Nieśmiałki są drobnymi, przypominającymi małe, chodzące gałązki stworzeniami, które często strzegą drzew o wyjątkowych właściwościach magicznych. Zwykle przyjaźnie i pokojowo nastawione, odpowiadają agresją jedynie, gdy ktoś zaatakuje wcześniej pozostawione pod ich opieką drzewo. Różdżki z takim rdzeniem cechują się dobrym wyważeniem i niepozornym wyglądem, zwykle są też krótsze od innych okazów. Wybierają sobie czarodziejów wiernych, troskliwych i opiekuńczych, poważnie podchodzących do nakładanych na nich obowiązków, ale też rozsądnie patrzących na życie.
  Specjalność rdzenia: zaklęcia związane z ziemią i roślinami

 • Łuska węża morskiego
  Węże morskie to ogromne, ciągnące się nawet na setki metrów stworzenia zasiedlające duże, otwarte przestrzenie wodne. Istnieje wiele gatunków tych istot, jeśli jednak chodzi o te najczęściej używane do produkcji rdzeni, to są to zwykle bestie pochodzące z zimnych mórz skandynawskich i podbiegunowych. Łuski tych gadów są twardsze niż większość znanych metali i potrafią opierać się nawet silnym zaklęciom. Rdzeń takiego pochodzenia wybiera sobie najchętniej czarodziei upartych, twardo obstających przy swoim zdaniu, na równi stanowiących opokę dla towarzyszy, jak i siejąc postrach wśród wrogów. Dobrze pasuje do sztywnych różdżek.
  Specjalność rdzenia: zaklęcia z dziedziny protekcji

 • Odwar ze śliny migopsa
  Migopsy to stworzenia podobne do zwykłych, domowych psiaków, tyle że takich przez całe życie podróżujących pomiędzy dwoma sferami: materialną i eteryczną, skacząc bezustannie, z miejsca na miejsce. Ślina migopsa sama w sobie nie jest zbyt silnym źródłem magii, ale po odpowiednim przygotowaniu potrafi wykazywać potężne zdolności skupiające, idealnie nadając się do użycia w fachu różdżkarskim. Rdzenie z takiego odwaru charakteryzują się potężną afiliacją wobec czarów translokacyjnych i teleportacji. Różdżki nimi obdarzone natomiast, preferują czarodziei szybko podejmujących decyzje, niecierpliwych, nie potrafiących zagrzać nigdzie miejsca na dłużej. W relacji z właścicielem są wierne, choć kapryśne - stają się nieodłącznym towarzyszem podróży, można by rzec: najlepszym przyjacielem człowieka, potrafią też jednak sprawiać problemy, gdy ich czarodziej zaczyna się robić leniwy, niezdecydowany i ospały.
  Specjalność rdzenia: zaklęcia translokacyjne

 • Ognik z lampy zwodnika
  Zwodniki są rodzajem mniejszych demonów zamieszkujących bagna i tereny podmokłe. Głównym zajęciem tych istotek jest wabienie nierozważnych podróżnych w pułapkę przy pomocy niedużych lampek, które ze sobą noszą. O ile ciało zwodnika złożone jest z przypominającej dym lub plazmę substancji, którą ciężko jest uchwycić, o tyle ognik, który znajduje się w ich lampkach, może zostać schwytany przez wprawnego czarodzieja i wykorzystany jako koncentrator mocy. Różdżki z takim rdzeniem mają tendencję do wybierania czarodziejów z natury płochych lub po prostu szalenie dyskretnych, preferujących wodzenie przeciwnika za nos z ukrycia, niż granie z nim w otwarte karty. Rdzeń ten zdaje się preferować czarownice, nie jest to jednak niepodważalną zasadą.
  Specjalność rdzenia: zaklęcia z dziedziny iluzji

 • Ogon salamandry
  Salamandry rodzą się z ognia i żyją jako jego ucieleśnienie. Ich krew używana jest jako silny środek magiczny, przydatny przy tworzeniu eliksirów. Do stworzenia różdżki z takim rdzeniem potrzebna jest ogromna precyzja i szybkość działania, jedynie najlepsi z twórców różdżek są więc w stanie produkować podobne i z tego powodu również różdżki z ogonem salamandry należą do szczególnie drogich. Wybierają sobie one czarodziejów o wyjątkowej energii i zapale do działania, temperamentnych, często gwałtownych i chaotycznych w podejmowaniu decyzji, ale też namiętnych, zawsze z sercem na dłoni, niepotrafiących dobrze ukrywać swoich uczuć ani zamiarów. Różdżka używana przez nieodpowiednią osobę może próbować ją oparzyć, a nawet obrócić własne zaklęcie przeciwko niej.
  Specjalność rdzenia: zaklęcia związane z ogniem

 • Pancerz kikimory
  Kikimory to bestie wielkości mniej więcej psów, przypominające monstrualne krabo-pająki o twardych, lśniących głęboką czernią pancerzach, mieszkające zwykle w rojach na bagnistych terenach i moczarach. Wbrew pozorom są stworzeniami inteligentnymi, choć bez wątpienia niebezpiecznymi. Wypracowały pewną formę zbiorowej świadomości roju. Wszystkie te cechy odbijają się w charakterystyce różdżek stworzonych z rdzeniem z ich pancerzy - wybierają one czarodziejów inteligentnych, z pasją chłonących wszystko co nowe i nieznane. Dobrze czują się w rękach osób kreatywnych i pełnych zapału do działania. Dobrze radzą sobie z magią leczniczą, powiązaną z zielarstwem i eliksirami. Wskazane są jednak szczególnie dla osób przebywających z magicznymi stworzeniami, wzbudzając aurę zaufania i spokoju.
  Specjalność rdzenia: zaklęcia związane z interakcjami z magicznymi stworzeniami

 • Pióro lelka wróżebnika
  Ptaki te przez długi czas uznawane były za zwiastujące śmierć swoim śpiewem, naukowo udowodnione jednak zostało, że w rzeczywistości krzyki tych stworzeń zapowiadają jedynie nadchodzący deszcz. Pióra lelka, szczególnie te z ogona, mają wyjątkowe właściwości magiczne wykorzystywane także przy tworzeniu amuletów i magicznych przyborów pisarskich. Różdżki z takim rdzeniem mają tendencję do dodawania własnych efektów dźwiękowych podczas rzucania zaklęć. Wybierają najczęściej czarodziejów interesujących się sztuką lub wróżbiarstwem, o delikatnych duszach, romantycznym spojrzeniu na życie i skłonnościach do kaprysów oraz huśtawek nastrojów.
  Specjalność rdzenia: zaklęcia związane z pogodą i zjawiskami atmosferycznymi

 • Pióro z ogona feniksa
  Feniksy to szalenie rzadko spotykane, długowieczne ptaki o ognistej naturze. Znanym faktem jest, iż zamiast umierać, dokonują one samospalenia, a następnie odradzają się z popiołów, w kolejnym cyklu. Łzy tych stworzeń są wyjątkowo cennym medykamentem, a pióra stanowią jeden z najrzadszych rdzeni różdżek spośród tych, wykorzystywanych w popularnym różdżkarstwie. Różdżki, w których zaszczepiono cząstkę ognistego ptaka, często wykazują własną inicjatywę podczas rzucania nimi czarów i zdarza się, że działają z własnej woli, nie licząc się z decyzjami swojego właściciela. Są najtrudniejsze do oswojenia i personalizacji, a dopasowanie do odpowiedniego czarodzieja nie jest łatwe. Na ich lojalność trzeba sobie zapracować, kiedy jednak przekonają się do człowieka, stają się kompanami, o jakich warto jest walczyć.
  Specjalność rdzenia: zaklęcia defensywne - zaklęcia używane do osłaniania przed atakiem siebie lub innych

 • Róg jednorożca
  Jednorożec jaki jest, każdy widzi. Róg to już trochę inna bajka - na dodatek taka szalenie trudna do pozyskania. Rogi takowe znane są ze swoich potężnych właściwości magicznych, przez co nadają się również na kondensator magii w postaci rdzenia. Różdżki wyposażone w taki rdzeń przeznaczone są dla osób prawych, przestrzegających zasad i posiadających bardzo dobrze rozwinięty kręgosłup moralny. Róg jednorożca nadaje różdżce również wyższy poziom lojalności, przez co praktycznie niemożliwa jest dla niej pełna zmiana właściciela.
  Specjalność rdzenia: biała magia - zaklęcia stosowane przeciwko czarnej magii

 • Sproszkowany dziób świergotnika
  Świergotniki to ptaki dość często hodowane dla swych przepięknych piór i drogocennych jaj, dzioby większości z nich nie nadają się jednak na rdzenie różdżek. Stworzenia te znane są ze swojego zamiłowania do śpiewu - śpiewu, który doprowadza słuchających do szaleństwa. Problem polega na tym, że aby spreparować rdzeń z dzioba należy znaleźć takiego ptaka, który miał okazję wyśpiewać się w swoim życiu za wszystkie czasy. Różdżki posiadające taki rdzeń preferują czarodziei gadatliwych i zaangażowanych w życie mniejszej lub większej społeczności, w której się aktualnie obracają - aktywistów, polityków, podjudzaczy. Mają słabość do zdolnych oratorów chętnie wdających się w spory oraz debaty, a także osób obdarzonych głosem o wyjątkowej barwie.
  Specjalność rdzenia: zaklęcia inwokacyjne

 • Szpon hipogryfa
  Hipogryfy to majestatyczne stworzenia będące połączeniem orła, lwa oraz konia. Te łagodne z natury istoty, potrafią stać się zaciętymi i okrutnymi wojownikami, kiedy na szwank narażony zostanie ich honor, którego nieustępliwie strzegą. Choć nie jest łatwo zapracować na ich szacunek, gdy już się to uda - będzie on trwał do samego końca. Hipogryfy oczekują od człowieka, który przed nimi staje, że będzie on postępować wedle określonego kodu honorowego, a różdżka z pochodzącym od nich rdzeniem, podobne wymagania stawia swojemu właścicielowi. Szpon hipogryfa dobrze reaguje na czarodziei odważnych, nie bojących się wyzwań, a tych odnoszących się z szacunkiem do innych i honorowych. Często wiąże się z osobami przydzielanymi w Hogwarcie do Gryffindoru.
  Specjalność rdzenia: magia ofensywna - zaklęcia używane do atakowania przeciwnika

 • Wąsy trolla
  Trolle to stworzenia humanoidalne o ogromnych rozmiarach i sile, dzięki której mogą bez trudu zmieść przeciwnika z pola walki jednym ciosem. Z drugiej strony jednak istoty te charakteryzowane są niskim poziomem inteligencji i okrutną brutalnością. Rdzeń z wąsów trolla szuka sobie czarodzieja twardego, nieustępliwego i silnego - duchem lub ciałem -  czyli takiego, który jest w stanie mu zaimponować. Właściciel różdżki nie może lękać się podejmowania wyzwań, czy toczenia pojedynków, choćby i na śmierć i życie. By móc w pełni cieszyć się przychylnością różdżki, trzeba jej udowodnić, że jest się tego godnym. W zależności od rodzaju trolla, od którego pochodzą wąsy, różdżka może przejawiać preferencje wobec niektórych dziedzin magii, choć najczęściej wybierane są w różdżkarstwie trolle górskie.
  Specjalność rdzenia: zwiększona siła zaklęć - silnie rzucone czary dają potężniejszy efekt, słabo rzucone czary zaś odpowiednio osłabiony

 • Włos jednorożca
  Jednorożec jaki jest, każdy widzi. Do tworzenia różdżek pozyskuje się równie często włosy z ogona, co grzywy tego stworzenia. Dobrany w taki sposób rdzeń skupia magię najbardziej spójną, rzadko podlegającą wewnętrznym wahaniom czy blokadom, dzięki czemu idealnie nadaje się do rzucania czarów stabilnych, niemających zbyt wielu efektów ubocznych, choć często słabszych niż bardziej ekstrawaganckie odpowiedniki. Spośród wszystkich rodzajów rdzeni, włos jednorożca jest najwierniejszy swojemu prawowitemu właścicielowi, niezależnie od jego poziomu zdolności czarodziejskich, ale też najmniej odpowiedni do uprawiania czarnej magii. Wadą tego rdzenia jest stosunkowo niska wytrzymałość - włos może obumrzeć, przez co różdżka straci swoją moc i konieczna będzie jego wymiana. Delikatność rdzenia może być częściowo kontrowana przez odpowiedni dobór drewna.
  Specjalność rdzenia: magia lecznicza - zaklęcia uzdrowicielskie

 • Włos kelpie
  Kelpie, magiczne konie potokowe, to czarodziejskie stworzenia o stosunkowo łagodnej, flegmatycznej naturze. Zwykle niegroźne, potrafią przemienić się w prawdziwe bestie siejące postrach wśród swoich wrogów, jeśli zostaną do tego sprowokowane. Rdzeń nie należy do najdroższych i różdżki z nim znaleźć można bez większego trudu w wielu sklepach, z drugiej strony jednak rzadko kto faktycznie takową posiada, są one bowiem bardzo wybredne, kiedy chodzi o wybór właściciela. Nie ma więc praktycznie szansy, by działała dobrze w rękach osoby, która odbierze ją prawowitemu posiadaczowi siłą lub podstępem. Szczególne upodobanie znajdując w osobach parających się animagią, jak również innymi formami transformacji własnego ciała, a także czarodziejach z natury spokojnych, podchodzących do życia z dużą dawką rezerwy, ale też potrafiących zawalczyć o swoje, kiedy pojawi się taka potrzeba.
  Specjalność rdzenia: zaklęcia związane z wodą

 • Włos z głowy wili
  Wile, przepiękne choć charakterne leśne panny, czasem wchodzą pomiędzy ludzi, ale swych włosów strzegą wyjątkowo zazdrośnie, przez co są one wyjątkowo trudne do pozyskania. Kiedy jednak uda się je już zdobyć i przemodelować na rdzeń, tworzą one różdżki równie energiczne i humorzaste jak same czarodziejki, od których pochodzą. Cechują się gracją i celnością, ale tego samego wymagają również od swoich właścicieli, nie znosząc czarodziejów topornych, posługujących się magią ze zwinnością słonia w składzie porcelany. Zazwyczaj ich właścicielkami zostają dziewczęta, chociaż nie jest to żadną zasadą, zdarzają się bowiem i mężczyźni, którym żeński pierwiastek cechujący takie różdżki bardzo przypasował. Rdzenie faworyzują osoby o zdolnościach do metamorfomagii czy animagii, ale też te obdarzone przez los zjednującym sobie kapryśne wile urokiem osobistym.
  Specjalność rdzenia: zaklęcia transmutacyjne

 • Włos z ogona testrala
  Testrale są gatunkiem magicznych koni o dość makabrycznym wyglądzie. Widzieć je mogą jedynie osoby, które miały to nieszczęście, że ktoś zmarł na ich oczach. Pomimo dramatycznej powierzchowności i historii, testrale używane są w bardzo praktyczny sposób i choć trudno je oswoić, kiedy już do tego dojdzie, stanowią zazwyczaj stabilne oparcie dla swojego właściciela. Różdżki z takim rdzeniem, choć są z początku oporne w nauce i przystosowywaniu się do czarodzieja, odpowiednio potraktowane doskonale dopasowują się do jego poziomu magii i współpracują lepiej, niż inne. Zdarza się im płatać figle właścicielowi, są one jednak najczęściej zupełnie niewinne i nieprowadzące do większych zniszczeń. Preferują czarodziei, którzy nie mają zbyt wielkiego magicznego potencjału albo, po prostu: ambicji, by go rozwijać, skupiając się na tym co jest, zamiast gdybać i bujać w obłokach.  
  Specjalność rdzenia: magia użytkowa - domowe zaklęcia codziennego użytku

 • Włókno z pachwiny nietoperza
  Nietoperze nie są szczególnie magicznymi stworzeniami, niektórych może więc zdziwić to, że w tradycyjnym różdżkarstwie stanowią one jedno z podstawowych źródeł rdzeni. Różdżki z włóknem z pachwiny nietoperza są jednymi z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych, szczególnie wśród młodych, niedoświadczonych czarodziejów. Nie szukają one bowiem żadnych wielkich osobistości, zazwyczaj wybierając sobie na właścicieli typowe szare myszki po to, by dodać im trochę odwagi i służyć wiernie, nie wadząc podczas nauki. Pasują szczególnie do osób spokojnych, zrównoważonych, często nieśmiałych i cichych, co jednak wcale nie oznacza, że mniej zdolnych.
  Specjalność rdzenia: wyjątkowa celność - zmniejsza szansę na złe wycelowanie lub odbicie zaklęcia w rzucającego

 • Włókno ze smoczego serca
  Istnieje wiele różnych gatunków smoków, wszystkie one należą jednak do grupy jednych z najpotężniejszych istot magicznych świata. Wiele części smoka może być wykorzystanych do tworzenia magicznych przedmiotów i wywarów, ale to serca tych ogromnych gadów stanowią idealny kondensator energii, pozwalający napędzać różdżki prawdzie wyjątkowe - cechujące się ogromną mocą i zdolne do najbardziej nawet ekstrawaganckiej magii. Smocze serce silnie wiąże się ze swoim pierwszym właścicielem, zmieni go jednak, jeśli jego następca wygra różdżkę w pojedynku. Temperamentne i podatne na wypadki, bywają dość ryzykownym wyborem, szczególnie dla początkującego czarodzieja. Pasują za to do osób szybko nabywających wiedzę, bystrych, ale też takich, które nie stronią od popisów, lubią postawić wszystko na jedną kartę dla osiągnięcia bardziej spektakularnego wyniku i często balansują na granicy moralności w podejmowanych wyborach.
  Specjalność rdzenia: zaklęcia czarnomagiczne
Rdzeń różdżki, poza fabularnym znaczeniem, ma również pewne użycie mechaniczne. Rodzaj zaklęć wybranych na specjalność rdzenia promuje używanie danej kategorii czarów przez posiadacza zapewniając, że w razie wątpliwości co do powodzenia inkantacji lub remisu w starciu z przeciwnikiem, do wyniku doliczane są plusy z racji specjalności właśnie. Mistrzowie Gry biorą pod uwagę specjalności rdzeni podczas prowadzenia przygód.


Drewno wykorzystywane do produkcji różdżek

 • Akacja
  Różdżka: kapryśna, niechętnie dostosowuje się do czarodzieja, odmawia posłuszeństwa osobom o niższych zdolnościach magicznych
  Użytkownik: subtelny, wrażliwy na zmiany nastroju różdżki, utalentowany
  Uwagi: rzadko produkowane ze względu na swój temperament i trudny charakter

 • Berberys
  Różdżka: kapryśna, może na początku odmawiać wykonywania niektórych poleceń, ale poskromiona staje się lojalna i doskonała do rzucania potężnych zaklęć; raz poskromiona, nie będzie służyć nikomu poza pierwszym właścicielem
  Użytkownik: stanowczy, o silnej woli i zdolności do podejmowania trwałych, niezłomnych decyzji
  Uwagi: drewno nadaje się do umieszczania na nim bogatych zdobień

 • Bez, czarny
  Różdżka: o imponującej mocy magicznej, nieporównywalnej z żadnym innym rodzajem drewna
  Użytkownik: zdeterminowany, gotowy do poświęceń, odważny
  Uwagi: jedyna znana różdżka wykonana z czarnego bzu to legendarne Insygnium
  Posiadanie różdżki z czarnego bzu na start jest zabronione.

 • Bez, dziki
  Różdżka: posiada ponurą renomę, choć naprawdę dobrze sprawdza się w czarach obronnych i ochronnych, osłaniając swojego właściciela przed atakami
  Użytkownik: zdeterminowany ale ostrożny, niechętny do podejmowania ryzyka
  Uwagi: drewno nieczęsto używane do tworzenia różdżek, opiera się obróbce podobnie jak jego kuzyn - czarny bez

 • Brzoza
  Różdżka: zwykle niezbyt silnie przywiązana do swojego właściciela, może go w każdej chwili zmienić; dobre do magicznych pojedynków
  Użytkownik: najczęściej bogaty lub po prostu przedkładający ozdobność nad skromność czarodziej, nielubiący podejmować decyzji o długofalowych skutkach, zmienny, charakterny, trudny we współpracy, ale rzetelny w wykonywaniu wskazanych mu zleceń
  Uwagi: do drewna brzozowego najlepiej pasuje rdzeń z włosa testrala; bardzo drogie drewno, nadające się do nakładania na nie wykwintnych zdobień

 • Buk
  Różdżka: trudno dopasowuje się do czarodzieja; niewłaściwie dobrana okazuje się słaba, natomiast dobrze dobrana wykazuje zdolność do rzucania wyjątkowo dokładnych, subtelnych czarów, często związanych ze sztuką
  Użytkownik: mądry, rozsądny, preferowanie doświadczony życiowo, o szerokich horyzontach i tolerancyjnych poglądach
  Uwagi: drewno często badane przez wytwórców różdżek ze względu na swoje wahania poziomów przekazywanej mocy; dobrze łączy się z rdzeniem z koralu

 • Cedr
  Różdżka: dobrze dobrana świetnie sprawdza się w pojedynkach magicznych; pomaga wydobyć potencjał właściciela
  Użytkownik: lojalny, odznaczający się niezwykłą siłą charakteru, przenikliwy, spostrzegawczy, niechętny do krzywdzenia innych
  Uwagi: lekkie drewno, pasuje do różdżek o średniej sztywności

 • Cis
  Różdżka: o mrocznej, przerażającej reputacji, szczególnie jeśli chodzi o pojedynki i nakładanie przekleństw; lojalna wobec właściciela, pochowana z nim w grobie kiełkuje, wyrastając na mogile niczym jej niemy strażnik
  Użytkownik: czarodziej odznaczający się swoimi czynami, zarówno bohaterskimi jak i całkiem podłymi, choć wbrew podaniom, nie zawsze korzystający z czarnej magii; wierny najbliższym do śmierci, jeśli nie dłużej; typ obrońcy i stróża pozbawionego lęku lub z własnymi lękami aktywnie walczącego
  Uwagi: drewno rzadko używane przy tworzeniu różdżek

 • Cyprys
  Różdżka: honorowa, nie znosi oszukiwania, szczególnie w pojedynkach
  Użytkownik: odważny, śmiały, ofiarny, gotowy do poświęcenia własnego życia za innych, w razie potrzeby, nieobawiający się stawać przeciwko cieniom własnej natury
  Uwagi: drewno często wiązane historycznie ze szlachtą i rycerstwem - cyprysowe różdżki cieszyły się ogromną popularnością w średniowieczu

 • Dąb, angielski
  Różdżka: lojalny przyjaciel i towarzysz przygód swojego właściciela
  Użytkownik: czuje się dobrze w świecie magicznej fauny i flory, wierny, odważny, działający zgodnie z tym, co podpowiada mu intuicja
  Uwagi: drewno dobrze łączy się z rdzeniami pochodzącymi od migopsów i innych psowatych; wedle podań, różdżka Merlina była zrobiona z drewna dębu angielskiego

 • Dąb, czerwony
  Różdżka: doskonała do pojedynków czarodziejskich, prędka w rzucaniu zaklęć i celnie trafiająca w przeciwnika
  Użytkownik: zdolny czarodziej, bystry, szybko podejmujący decyzje, łatwo dostosowujący się do nowych sytuacji, najczęściej o dobrym sercu nawet, jeśli ambicja wywiedzie go na manowce; często jest autorem własnych zaklęć
  Uwagi: różdżki zrobione z tego rodzaju drewna są szczególnie atrakcyjne pod względem wizualnym

 • Dąb, pospolity
  Różdżka: pomaga właścicielowi w dążeniu do rozwoju osobistego, osiągania wyższych płaszczyzn zrozumienia i świadomości; preferowana do prac magicznych, szczególnie w zakresie rzemiosła
  Użytkownik: światły, dążący do stałego poszerzania swojej wiedzy na przeróżne tematy, omnibus, często filozof lub naukowiec; wśród absolwentów Hogwartu najczęściej można ją znaleźć w posiadaniu tych, który trafili do Ravenclawu
  Uwagi: drewno preferowane przez wytwórców magicznych przedmiotów, zarówno na różdżki, jak i jako materiał, w którym pracują

 • Dereń
  Różdżka: o figlarnej, ekscentrycznej naturze, przez co ciekawa w użytkowaniu; hałaśliwa, lecz odpowiednio dopasowana pozwala na sprawne i dokładne wykonywanie wszystkich typów zaklęć
  Użytkownik: energiczny, nastawiony na życie pełne emocji i rozrywki, sprytny i pomysłowy
  Uwagi: drewno niewłaściwe dla czarodziei używających zaklęć niewerbalnych

 • Głóg
  Różdżka: z natury intrygująca i złożona, może służyć zarówno do magii leczniczej, jak i rzucania potężnych, śmiercionośnych nawet klątw; niełatwa do opanowania, nieumiejętnie rzucane nią zaklęcia odbijają się rykoszetem we właściciela
  Użytkownik: osoba o skomplikowanym charakterze, pełna sprzeczności, które pozornie nie są w stanie współistnieć; często czarodziej o wątpliwej moralności lub ścierający się z własnymi demonami
  Uwagi: drewno łatwiej przyjmuje rdzenie o niespokojnych, pro-aktywnych charakterach

 • Grab
  Różdżka: łatwo dostosowuje się do swojego właściciela, jego stylu czarowania i kodu postępowania; raz spersonalizowana będzie odmawiać poprawnego działania każdemu, kto nie będzie posługiwać się nią w sposób, do jakiego została przyzwyczajona
  Użytkownik: utalentowany, wiedziony w życiu pojedynczą, silną pasją, której zdarza przeradzać się w obsesję; często artysta lub rzemieślnik, człowiek z wizją
  Uwagi: szczególnie dopracowane pod względem personalizacji

 • Grusza
  Różdżka: bardzo odporna na zniszczenia, obdarzona silną, stabilną mocą magiczną; odmawia posługiwania się czarną magią
  Użytkownik: serdeczny, hojny, mądry; często popularny i szanowany wśród innych czarodziejów
  Uwagi: drewno bardzo dobrze się starzeje, a różdżki z niego zrobione nawet po wielu latach zachowują wygląd właściwy nowości

 • Heban
  Różdżka: szczególnie zdolna do rzucania skomplikowanych, wielopoziomowych zaklęć oraz czarów transfiguracyjnych
  Użytkownik: mający odwagę by być sobą, nie zmieniający się pod wpływem otoczenia, dumny, gotowy zawalczyć o swoje, indywidualista i nonkonformista, czasem outsider i samotnik
  Uwagi: piękne, czarne drewno wysoko cenione ze względu na swoją charakterystyczną prezencję

 • Jabłoń
  Różdżka: opiera się używaniu czarnej magii, za to daje lepsze wyniki przy obronie przed klątwami
  Użytkownik: obdarzony urokiem osobistym, dążący do wysokich celów i ideałów, często o zdolnościach lingwistycznych lub zoo-lingwistycznych, z łatwością dogadujący się nie tylko z ludźmi, ale i stworzeniami wszelkiej maści
  Uwagi: nieczęsto produkowane, sugerują długowieczność właściciela

 • Jałowiec
  Różdżka: ciężka do odpowiedniego dopasowania, w przypadku złego zaś jest praktycznie całkiem bezużyteczna
  Użytkownik: kreatywny czarodziej o ogromnej wyobraźni, mający zadatki, by osiągać w przyszłości rzeczy wielkie i zdumiewające; często marzyciel, wiecznie z głową w chmurach lub bujający gdzieś w zupełnie innym świecie
  Uwagi: drewno o słabej odporności na wilgoć i zamoczenia, wymaga odpowiedniej pielęgnacji

 • Jarzębina
  Różdżka: szczególnie przydatna do obrony - spośród wszystkich różdżek wyczarowuje najpotężniejsze, najtrudniejsze do złamania bariery ochronne
  Użytkownik: czarodziej o czystym sercu, dla którego moralne postępowanie jest ważne w życiu, odmawiający krzywdzenia innych, niezależnie od sytuacji; opiekuńczy, gotowy do stanięcia w obronie innych, jeśli zajdzie taka potrzeba; ciężki do złamania nawet przy pomocy najokrutniejszych tortur; często impulsywny w działaniu, choć nie zawsze odważny w tradycyjny sposób
  Uwagi: z jarzębinowego drewna wytwarza się często także amulety ochronne

 • Jawor
  Różdżka: najbardziej efektywna, kiedy może stale doświadczać nowości, najmniej zaś, gdy jej właściciel poświęca się jedynie prozaicznym, codziennym czynnościom; zdarza się, że znudzona, spontanicznie sypie iskrami wokoło
  Użytkownik: ciekawski, energiczny, wiecznie żądny przygód i nowych wrażeń; często odkrywca, naukowiec, podróżnik, ale też pisarz lub nauczyciel
  Uwagi: źle łączy się z rdzeniami odpowiednimi do zaklęć użytkowych

 • Jesion
  Różdżka: uparta, na stałe zespojona z pierwszym właścicielem - przekazana nowemu traci dramatycznie na mocy
  Użytkownik: odważny, cechujący się stanowczością i uporem w dążeniu do celu, ale pozbawiony arogancji i głupoty
  Uwagi: prestiżowe drewno, dobrze łączy się z rdzeniami z jednorożca

 • Jodła
  Różdżka: bardzo silna, gdy posługuje się nią prawowity właściciel, traci moc przekazana bezprawnie kolejnemu czarodziejowi; nadaje się doskonale do zaklęć transmutacyjnych, szczególnie ofensywnych
  Użytkownik: skupiony, o silnej woli, nie obawiający się wyzwań, czasem wzbudzający onieśmielenie u ludzi wokoło; typ człowieka, który przetrwa w każdej sytuacji, odporny na próby pozbawienia go raz wypracowanej moralności
  Uwagi: słabo toleruje delikatne, humorzaste rdzenie

 • Kasztan
  Różdżka: chętnie dostosowuje się do charakteru posiadacza, zmieniając wiele ze swych właściwości zgodnie z jego oczekiwaniami
  Użytkownik: posiadający zdolności w dziedzinie zielarstwa lub związany blisko z magicznymi stworzeniami; kasztan z rdzeniem smoczego pochodzenia dobrze reaguje na osoby o zamiłowaniu do bogactwa i często pozbawione skrupułów w zdobywaniu go, natomiast sparowany z jednorożcem, przyciąga czarodziejów szczególnie sprawiedliwych
  Uwagi: wieloaspektowe drewno łatwo dostosowujące się i wspierające cechy umieszczonego w nim rdzenia

 • Klon
  Różdżka: lojalna i oddana, jest doskonałym towarzyszem niekończących się podróży swojego właściciela; niedopasowana działa opornie, częściej niż zwykle dodając do zaklęć niepożądane efekty uboczne
  Użytkownik: turysta, podróżnik, badacz przyrody zafascynowany światem wokoło; człowiek gotowy do podejmowania wyzwań, brania udziału w przygodach; często zmienia miejsce pobytu; ambitny, pragnący wiele osiągnąć w życiu
  Uwagi: jeden z najdroższych typów drewna używanego w różdżkarstwie; dobrze dopasowuje się do rdzenia pochodzącego od migopsa

 • Leszczyna
  Różdżka: z łatwością odzwierciedla stan emocjonalny właściciela, wrażliwa na targające nim emocje, co może stanowić problem w jej opanowaniu; zręcznie posługuje się zaklęciami działającymi na umysł opartymi na emocjach; lojalna wobec właściciela, z którym się zestroiła
  Użytkownik: najczęściej osoba rozumiejąca i potrafiąca zarządzać sprawnie własnymi odczuciami i emocjami, niepoddająca się im, niezależnie od tego czy są negatywne, czy pozytywne; cierpliwy czarodziej panujący nad negatywnymi uczuciami jak rozczarowanie czy frustracja, radzący sobie ze stresem
  Uwagi: drewno leszczynowe reaguje drżeniem lub wątłą smużką srebrnego dymu w wypadku, gdy w pobliżu znajduje się ukryte źródło wody, także podziemne

 • Lipa, pospolita
  Różdżka: im dłużej jest w posiadaniu danego czarodzieja, tym bardziej się z nim zżywa i bardziej pomaga mu z rzucaniem zaklęć
  Użytkownik: osoba przyjacielska, nie mająca problemów ze zjednywaniem sobie ludzi, chętnie pracująca w grupie, towarzyska, choć niekoniecznie przebojowa; często czarodziej, który w Hogwarcie przydzielony został do Hufflepuffu
  Uwagi: drewno lipowe symbolizuje przyjaźń i oddanie

 • Lipa, srebrzysta
  Różdżka: preferuje czary wpływające na stan ducha i umysłu, niż te skupione na fizyczności
  Użytkownik: często jest to czarodziej związany ze sztukami ezoterycznymi, wróżbiarstwem, czy jasnowidzeniem; uduchowiony, czasem niezrozumiany przez otoczenie, bujający w obłokach
  Uwagi: drewno lipy srebrzystej cieszyło się wielką popularnością w ubiegłym stuleciu, szczególnie ze względu na swój nietypowy kolor i preferencje

 • Modrzew
  Różdżka: o dużej sile, swoim działaniem dodaje właścicielowi odwagi i zaufania wobec własnych możliwości; zestrojenie się czarodzieja ze sztywną, modrzewiową różdżką jest bardzo trudne
  Użytkownik: osoba o wciąż nieujawnionych talentach, które wymagają wsparcia, by móc w pełni rozwinąć skrzydła; często młodzi, początkujący czarodzieje, lub tacy, którym brakuje wiary w siebie i własne zdolności
  Uwagi: to ciepłej barwy drewno jest dość popularne i często wybierane na różdżki, także z powodu swojej miłej dla oka prezencji

 • Olcha
  Różdżka: nieustępliwa i uparta; lojalna wobec właściciela, któremu chętnie udziela wsparcia
  Użytkownik: pomocny, lubiany przez innych, taktowny, typ człowieka-opoki, w którym inni zawsze mogą znaleźć stabilne oparcie
  Uwagi: pasuje do magii niewerbalnej

 • Orzech, biały (hikora)
  Różdżka: porządna, o przyzwoitym poziomie mocy magicznej i pozbawiona kaprysów
  Użytkownik: pewny w wierze w swoje przekonania, stabilny emocjonalnie; nie zawsze prędki, ale niewątpliwie wytrwały w dążeniu do celów, jakie sobie postawi
  Uwagi: proste, jasne drewno, rzadko przyjmujące zdobienia

 • Orzech, czarny
  Różdżka: niełatwa do opanowania, dramatycznie traci moc, jeśli jej właściciel dopuści się jakiejkolwiek formy samooszukiwania; odpowiednio dobrana jest najbardziej lojalną z różdżek; odpowiednia do nakładania uroków na przedmioty
  Użytkownik: szczery, uczciwy wobec samego siebie i innych, świadomy swoich czynów i podejmowanych decyzji, obdarzony potężną intuicją
  Uwagi: drogie, wytrzymałe drewno

 • Orzech, włoski
  Różdżka: chętnie dostosowuje się do charakteru posiadacza, pomagająca w odkrywaniu zdolności i ukrytych talentów właściciela
  Użytkownik: inteligentny, szybko myślący, innowator i odkrywca; zdarza się, że osoba pozbawiona sumienia, bazująca jedynie na chłodnej logice
  Uwagi: drewno związane jest tradycyjnie z płodnością i urodzajem, niektórzy twierdzą więc, że posiadacze różdżek z takowym będą mieć w przyszłości dużo dzieci

 • Osika
  Różdżka: doskonale nadająca się do rzucania uroków, nieodpowiednio traktowana bywa podatna na urazy
  Użytkownik: zdecydowany, zdeterminowany, znakomity pojedynkowicz, rewolucjonista
  Uwagi: drogie drewno podobne charakterologicznie do kości słoniowej; popularne w osiemnastowiecznym klubie pojedynkowym Srebrne Kopie

 • Ostrokrzew
  Różdżka: dobra do magii ochronnej, pomaga właścicielowi w wyciszeniu się, przezwyciężaniu skłonności do gniewu czy zapalczywości
  Użytkownik: chętnie angażujący się w poszukiwanie niebezpieczeństw lub wkraczają na ścieżkę odnowy duchowej, często ambitny i ciekawy świata, ale też potrzebujący wsparcia w utrzymaniu kursu na obrane sobie cele
  Uwagi: drewno dość rzadko używane w różdżkarstwie; szczególnie trudno zespolić je z rdzeniem z pióra feniksa, w takim połączeniu daje jednak najbardziej spektakularne rezultaty

 • Sekwoja
  Różdżka: mówi się, że przynosi szczęście swojemu właścicielowi
  Użytkownik: osoba zaradna, mająca w życiu farta, zawsze potrafiąca wykręcić się z największej nawet opresji, dokonująca właściwych wyborów; optymista, dostrzegający jasną stronę każdej sytuacji i przygodę w każdej katastrofie
  Uwagi: na drewno sekwojowe jest zawsze duży popyt; dobrze paruje się z bardziej figlarnymi i pro-aktywnymi rdzeniami

 • Sosna
  Różdżka: najlepiej nadaje się do twórczego wykorzystania, służąc chętnie artystom i rzemieślnikom; łatwo dostosowuje się do nowych czarów i metod ich użytkowania
  Użytkownik: niezależny indywidualista, często samotnik, o intrygującej, tajemniczej powierzchowności, nielubiący dzielić się swoimi sekretami czy przemyśleniami
  Uwagi: drewno pasujące do magii niewerbalnej; przewiduje długie życie posiadacza

 • Surmia
  Różdżka: tajemnicza, ostrożnie dobiera sobie czarodzieja
  Użytkownik: skryty, niechętny do dzielenia się sekretami, pewny siebie, dążący do własnych celów samotnik
  Uwagi: wyciąg z korzeni używany w eliksirotwórstwie

 • Świerk, pospolity
  Różdżka: miewa własne pomysły, odpowiednio dobrana jest lojalna i zdolna do ekstrawaganckich czarów; źle dobrana lub obrobiona może stanowić niebezpieczeństwo dla użytkownika
  Użytkownik: śmiały, obdarzony poczuciem humoru, stanowczy, z "twardą ręką"
  Uwagi: drewno trudne w obróbce, wymaga odpowiedniej zręczności różdżkarza

 • Świerk, srebrny
  Różdżka: charakterna, wymaga, by trzymać ją krótko, ale odpowiednio traktowana staje się doskonałym wsparciem dla swojego właściciela
  Użytkownik: stanowczy, z "twardą ręką", ale łagodny i obdarzony poczuciem humoru
  Uwagi: drewno trudne w obróbce, rzadkie, dobrze łączy się z rdzeniem z włosa wili

 • Tarnina
  Różdżka: lojalna i pomocna właścicielowi, umacniając ten związek przy pomocy wspólnych przeżyć
  Użytkownik: o wojowniczym charakterze; często obcujący z czarną magią, zarówno się nią posługując, jak i z nią walcząc, także zawodowo; zdolny do poświęceń dla osiągnięcia obranego celu, często podpierając się filozofią wybierania mniejszego zła dla większego dobra
  Uwagi: nietypowe drewno na różdżki

 • Topola
  Różdżka: o jednolitej mocy, charakteryzuje się siłą i spójnością rzucanych zaklęć
  Użytkownik: czarodziej o wyraźnej moralności, niezmąconej wizji świata, uczciwy i taki, na którym można polegać w każdej sytuacji
  Uwagi: stosunkowo powszechne drewno; źle łączy się z rdzeniami o tendencjach do czarów iluzji

 • Wawrzyn
  Różdżka: uważana za kapryśną, choć nie jest to do końca prawda - staje się kapryśna czasami, gdyż nie toleruje lenistwa u swojego właściciela; nie podejmie się niechwalebnego aktu, choćby miała sprzeciwić się czarodziejowi, który nią włada
  Użytkownik: osoba dążąca do osiągnięcia chwały i sukcesu, jakkolwiek go sobie zdefiniuje; najczęściej jest to czarodziej aktywny, pełen energii do działania, choć czasem zbyt idealistyczny w swoim podejściu do świata
  Uwagi: drewno wawrzynowe kojarzone jest często z nagrodą dla zwycięzców, tworzone są więc z niego często cenne przedmioty, nawet jeśli cena ta bywa czysto sentymentalna

 • Wiąz
  Różdżka: popełnia niewiele błędów, nie jest podatna na wypadki; stabilna w rzucaniu przede wszystkim prostych zaklęć różnego typu
  Użytkownik: często czarodziej czystej krwi lub taki zgadzający się z filozofią podziału magicznej społeczności ze względu na krew właśnie; sprawny magicznie, z pewną dawką dostojeństwa w swojej prezencji i zachowaniu, elegancki
  Uwagi: drewno często używane do wspierania filozofii czystej krwi, uznając czarodziejów takowej za posiadających naturalnie lepsze predyspozycje do uprawiania magii

 • Wierzba
  Różdżka: dobra dla rozwijającego się czarodzieja, szczególnie wspierająca magię białą i leczniczą
  Użytkownik: czarodziej o dużym potencjalne, ale zazwyczaj jeszcze nieodkrytym, pozbawiony snobizmu i nadmiernej satysfakcji ze swoich osiągnięć; często niepewny siebie w jakiejś kwestii, nawet jeśli próbuje to z lepszym lub gorszym skutkiem ukrywać
  Uwagi: przejawia preferencję do magii niewerbalnej; szczególnie ładne drewno

 • Winorośl
  Różdżka: związana z właścicielem do tego stopnia, że zdarza się, by już po wejściu czarodzieja do pomieszczenia, zaczynała przejawiać aktywne nim zainteresowanie; potrafi zaatakować osobę bezprawnie jej używającej; najlepiej działa ze spersonalizowanym rdzeniem
  Użytkownik: osoba poszukująca wyższych celów, nieznoszące "zwyczajności", jakkolwiek ją definiują, regularnie zdumiewająca sobą nawet tych, którzy znają ją najlepiej; najczęściej czarodziej o skomplikowanym, wywrotowym charakterze, za to łatwo i na stałe przywiązujący się do ważnych dla siebie miejsc, osób, czy przedmiotów
  Uwagi: niezbyt popularne drewno, najczęściej bardzo giętkie, słabo łączy się z rdzeniami wymagającymi honorowości i sprawiedliwości właściciela

 • Wiśnia
  Różdżka: nacechowana trudną do uchwycenia, choć potężną mocą magiczną; wymagają odpowiedniego użytkownika, by ukazać swój pełen potencjał
  Użytkownik: wykazujący się wyjątkowym opanowaniem i siłą umysłu
  Uwagi: rzadko tworzone, najbardziej cenione w japońskiej szkole Mahoutokoro, gdzie studenci posiadający te różdżki cieszą się szczególnym prestiżem; ciekawe efekty osiągają przy połączeniu z rdzeniem smoczego pochodzenia