Mortis - Czarodzieje 1939

Pełna wersja: „Uczty w minutę. Wielka Księga Magicznych Przepisów” - Gerda Crook
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
[Obrazek: dbmn4ZF.png]
Dostęp: Hogwart, Biblioteka magiczna, Esy i Floresy, Scrivenshaft

UCZTY W MINUTĘ
Wielka Księga Magicznych Przepisów

Gerda Crook


Spis treści


I Kuchenna magia

Wprowadzenie, zaklęcia niezbędne w kuchni

II Obiady na każdy dzień roku

Tradycyjne przepisy znane w każdym czarodziejskim domu.

III Desery i napoje

Przepisy na ciasta i inne cuda.


I Kuchenna magia

Ktoś mógłby pomyśleć, że gotowanie nie jest zajęciem godnym czarodzieja i powinno przypadać w udziale jedynie skrzatom domowym, nic jednak bardziej mylnego! Tworzenie niesamowitych posiłków to sztuka praktycznie magiczna sama w sobie, a nie należy też zapominać o całej gamie zaklęć, które pomogą w kuchni każdej czarującej pani domu. To właśnie tymi zaklęciami zajmiemy się w tym rozdziale wprowadzającym, by jak najbardziej ułatwić i uprzyjemnić proces zmagania się z garnkami i patelniami każdej z czarownic!

 • Acetabulum lava - Zaklina brudne naczynia, by myły się same. Zaczarowane talerze i garnki migoczą słabym fioletowym blaskiem, fruwając pomiędzy spienionym zlewem a suszarką.
 • Coire na Dagda - Zaklęcie pochodzenia celtyckiego zwane Kociołem Dagdy. Raz rzucone na daną potrawę lub napój sprawia, że jej ilość nie kończy się pomimo spożywania przez dłuższy czas. Silnie rzucone zaklęcie może wytrzymać nawet do kilku tygodni, zaczarowane pożywienie może jednak ulec w tym czasie zepsuciu.
 • Descendo - Zaklęcie używane do zdejmowania różnych przedmiotów z wysoko położonych miejsc, nawet jeśli ich nie widać, spodziewamy się jednak, że gdzieś tam się znajdują. Dzięki niemu rzucającemu nic nie spadnie na głowę, a przynajmniej nie powinno.
 • Dulcius - Zmienia niewielkie kamienie w twarde karmelki, których nie da się pogryźć bez późniejszej wizyty u mago-dentysty, ale są za to całkiem smaczne.
 • Malus saporis - Zmienia postrzeganie smaku potrawy przez jedzącego na taki, jaki życzy sobie rzucający. Można bez trudu poprawić smak kiepskiej owsianki, albo wykręcić komuś numer karmiąc go podstępem ślimakami, które w pierwszej chwili smakują zupełnie jak owocowe żelki.
 • Oculus lepus - Zaklęcie zmieniające dowolny rodzaj zdatnego do spożycia płynu w rum. Im brudniejszej wody użyje się do takiego celu, tym silniejszy jest powstały z transformacji alkohol.
 • Quodcumque operandum - Zaklina przygotowane składniki i przybory kuchenne tak, by wybrane przez czarodzieja ciasta lub inne cukiernicze wyroby upiekły się same.
 • Repleo - Napełnia wskazane naczynie iskrzącym się gazem, który po zerknięciu z wnętrzem kubka czy filiżanki zmienia się w napój, który znajdował się tam ostatnio. Nie działa, jeśli naczynie zostało umyte w międzyczasie.
 • Salis - Z końca różdżki zaczyna wysypywać się sól kuchenna. W zależności od woli rzucającego może być to zaledwie szczypta lub nawet cała szklanka.
 • Sugero - Zaklęcie wciągające. Rzucone na pojemnik taki jak słój lub butelka sprawia, że zasysa on niczym odkurzacz to, na co zostanie skierowany jego otwór. Nie działa na przedmioty i istoty o zbyt dużych rozmiarach, ale poradzi sobie z chochlikami albo rozsypanymi przyborami biurowymi.
 • Zaklęcie Jezusa - Polega na transmutacji wody w wino. Otrzymany trunek nie jest niestety najlepszej jakości, ale da się nim upić, jeśli się człowiek uprze. Zaklęciu towarzyszy ciepły, złotawy poblask unoszący się nad zmienianą cieczą przez kilka chwil.

II Obiady na każdy dzień roku

Masz dość gotowania nudnych obiadów? Nie masz pomysłu na to, co podać mężowi, kiedy wróci z pracy, a dzieci wybrzydzają przy każdym posiłku? Mamy na to radę! Dzięki prostym przepisom zamieszczonym w tym rozdziale, już nigdy nie zabraknie Ci świeżych pomysłów na niecodzienne dania każdego dnia!


III Desery i napoje

W tym rozdziale, poza przepisami na gotowe już słodkości, znajdziecie, moi drodzy, także kilka prostych, ale jakże skutecznych trików, które umożliwią samodzielne budowanie własnych, autorskich łakoci i przysmaków! Opanowanie takich cudów jak tańczące cukrowe ozdoby, wielobarwny lukier, musująca pianka do ciast i strzelające w ustach kryształki zajmie zaledwie kilka minut, a wszystkie uśmiechnięte podczas zajadania ich później buzie potwierdzą, że bez dwóch zdań warto spróbować!