Mortis - Czarodzieje 1939

Pełna wersja: Magiczne jedzenie, napoje i używki
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

Magiczne jedzenie, napoje i używki

– spis obiektów gastronomiczno-narkotycznych dostępnych na forum –

Spis treści

I Lokale gastronomiczne i ich asortyment

– spis istniejących na forum lokali z uwzględnieniem oferowanego przez nich asortymentu –

II Częściej wyszukiwane przedmioty ogólnodostępne

– możliwe do kupienia w sklepach na fabule oraz przy pomocy sowiej poczty –

III Czarodziejskie i mugolskie wyroby alkoholowe

– alkohole dostępne na fabule –

IV Czarodziejskie i mugolskie wyroby tytoniowe

– wyroby tytoniowe dostępne na fabule –

V Czarodziejskie i mugolskie trucizny odurzające

– narkotyki dostępne na fabule –

I Lokale i ich asortyment

Na forum istnieje całe mnóstwo różnego typu lokali oferujących nie tylko ciepłe i zimne posiłki, ale też napoje wszelkiego typu oraz przekąski i słodkści, jakich tylko dusza zapragnie. Poniżej znajduje się pełna lista istniejących na Mortisie lokacji gastronomicznych, każda z krótką informacją na temat tego, co można spodziewać się kupić w środku. W tym spisie znajdują się wszystkie lokale oferujące możliwość zjedzenia lub wypicia na miejscu. Aby znaleźć spis sklepów należy zajrzeć do tego tematu.

Lokale

Ulica Pokątna, Londyn

Jedyna Szansa, klub jazzowy: alkohole, przekąski;
Kamienny Potok, restauracja: ciepłe posiłki, przekąski, alkohole, napoje;
Rosa Lee Teabag, herbaciarnia: herbaty, kawy, desery, czterolistna koniczyna;

Ulica Śmiertelnego Nokturnu, Londyn

Biały Wiwern, pub: alkohole, napoje, przekąski;
Eden, ukryta lokacja: alkohole, przekąski, usługi;
Ponurak, pub: alkohole, posiłki;
Znikacz, ukryta lokacja: alkohole;

Klinika Świętego Munga, Londyn

Kawiarnia szpitalna, kawiarnia: ciepłe i zimne napoje bezalkoholowe, przekąski;

Charing Cross Road, Londyn

The Cambridge, kawiarnia: kawy, oferta śniadaniowa, ciastka z wróżbą;
Dziurawy Kocioł, pub i gospoda: zupy, ciepłe posiłki, napoje, także alkoholowe;
Upswing, pub jazzowo-swingowy: alkohole, przekąski;

Mugolska część miasta, Londyn

Veranda, elegancka restauracja: drogie posiłki i napoje, także alkoholowe;

Dzielnica handlowa, Hogsmeade

Pod Świńskim Łbem, gospoda: ciepłe posiłki, napoje, alkohole;
Pod Trzema Miotłami, pub: napoje, alkohole, przekąski;
Tisanerie Beaufort, herbaciarnia: herbaty, napoje, desery;


II Częściej wyszukiwane przedmioty ogólnodostępne

 • Biały Rumak
  Drink firmowy. Po wypiciu zaczyna się rżeć jak koń. Wypicie za dużej ilości powoduje galopowanie po sali i pytanie kobiet czy chcą się przejechać na twoim grzbiecie.
  Cena: 12 ʛ || Lokal: Londyn, Jedyna Szansa

 • Czterolistna Koniczyna
  Zielona herbata z jaśminem, ozdobiona dwoma kwiatami koniczyny – białym i fioletowym. Jeżeli w herbacie trafi się łodyga z czterolistną koniczyną, czarodziej ma szczęście przez jakiś czas. Po zakupie Czterolistnej Koniczyny (kiedy zostanie wam dostarczona do stolika) należy rzucić kością tak/nie na to, czy znajduje się w niej czterolistna koniczyna. Jeżeli odpowiedź brzmi tak – macie +1 do kości do wykorzystania RAZ w dowolnej sesji.
  Cena: 20 ʛ || Lokal: Londyn, Rosa Lee Teabag

 • Fasolowa Fantazja Bertiego Botta™
  Drink firmowy. Przez jakiś czas wszystko, co zostanie spożyte przez pijącego ma zupełnie losowy smak! Jest on losowany z puli wszystkich dostępnych smaków Fasolek Wszystkich Smaków Bertiego Botta™ przy pomocy kości "fasolka". Dozwolony dla nieletnich.
  Cena: 10 ʛ || Lokal: Hogsmeade, Pod Trzema Miotłami

 • Obliviatki
  Kruche ciasteczka z wróżbą. By odczytać wróżbę należy rzucić kością "ciasteczko".
  Cena: 6 ʛ || Lokal: Londyn, The Cambridge

 • Ptasi Pomiot
  Drink firmowy. Po wypiciu jednego wyrasta dziób; po dwóch pod rząd ptasi ogon, a po trzech obrasta się piórami.
  Cena: 6 ʛ || Lokal: Londyn, Dziurawy Kocioł

III Czarodziejskie i mugolskie wyroby alkoholowe

Wszyscy ludzie, niezależnie czy są czarodziejami czy mugolami lubią pić alkohol. O dziwo, pochodzenie napojów procentowych nie ma znaczenia dla żadnego z czarodziei i działają one na nich bardzo podobnie, jak na mugoli. Różnią się jedynie zawartością promili i to od nich zależy, czy napój daje kopa czy nie. Stąd też w wielu czarodziejskich barach znaleźć można alkohole mugolskie, ale nie odwrotnie. W żadnym mugolskim pubie nie będzie magicznych napojów.

Czarodziejskie wyroby alkoholowe

 • Cichacz - tworzony na wyciągu z rechotka, bawiony na ciemny kolor, lekko musujący alkohol wysokoprocentowy pochodzenia amerykańskiego. Posiada właściwości euforyczne, a ci, którzy go wypili zazwyczaj mocno chichoczą, czy nawet śmieją się otwarcie.

 • Czarodziejski napar - czarodziejska marka ciemnego, gorzkiego piwa. Jest to zdecydowanie najpopularniejsze piwo dostępne niemal w każdym pubie. Bardzo szybko doprowadza do zawrotów głowy, ale też równie często wywołuje ataki agresji.

 • Ognista whisky - wysokoprocentowy napój alkoholowy na bazie zwykłej, mugolskiej whisky. Dostępny dla czarodziejów powyżej siedemnastego roku życia, produkowany przez dwie firmy - Starą Ognistą Whisky Ogdena oraz Whisky Bilshena. Po jej wypiciu pojawia się uczucie pieczenia w gardle, a pijący nabiera odwagi i śmiałości.

 • Piwo kremowe - podawany na zimno i na ciepło pienisty napój wprawiający w wesoły humor i rozgrzewający, dozwolony nawet dla nieletnich. W napoju tym jest bardzo mała zawartość alkoholu, dlatego też nawet trzecioklasiści (trzynastolatkowie) mogą go już pić. Okazuje się jednak, że mogą się nim upić jedynie skrzaty i osoby o bardzo słabej głowie, dla których jest niezwykle mocne.

 • Rum porzeczkowy - rum owocowy o wysokiej zawartości alkoholu sięgającej nawet osiemdziesięciu procent.

 • Rybne zielone piwo - zielony napój alkoholowy na bazie rybich jajek, które wciąż w nim pływają. Nie należy do najsilniejszych i ma śmieszny, jałbkowo-trawiasty posmak. Rybie jajka pękają w ustach podczas picia, nadając piwu specyficzny smak. W kategorii ilości zawartego alkoholu znajduje się w skali zaraz po kremowym piwie, jego picie dozwolone jest jednak dopiero od szesnastego roku życia.

 • Smocza łuska - najmocniejsze z dostępnych na magicznym rynku piw. Ma wściekle czerwony kolor, który spowodowany jest kilkoma kroplami smoczej krwi, które zawsze w nim lądują. Spożywa się je na ciepło, a dymiący, szaro-czerwony opar zawsze się nad nim unosi. Osoby o zbyt słabej głowie zaczynają po nim bełkotać i bekać ogniem aż nie wytrzeźwieją.

 • Syrop wiśniowy - rodzaj magicznej nalewki na bazie wiśni i czystego spirytusu. Ma wysoki procent alkoholu, więc zazwyczaj nie pije się go samego.

Mugolskie wyroby alkoholowe

 • Absynt - wysokoprocentowy napój alkoholowy z różnego rodzaju ziół, przede wszystkim z kwiatów i liści piołunu oraz anyżu, z dodatkiem kopru włoskiego, hyzopu i innych. Ponieważ absynt jest zazwyczaj zielony, a także ze względu na jego właściwości psychoaktywne związane z zawartym w nim tujonem, nazywany jest potocznie Zieloną Wróżką. Z powodu wysokiej zawartości alkoholu i znacznego stężenia olejków eterycznych powstało wiele sposobów spożywania tego trunku.

 • Brandy - napój alkoholowy destylowany z wina, głównie gronowego. Brandy może być destylowana również z wina owocowego. Potocznie nazywana wypalanką bądź przepalanką. Jest jednym z rodzajów wódki.

 • Grzany miód - tradycyjny napój alkoholowy powstały w wyniku fermentacji brzeczki miodu pszczelego, najczęściej lipowego.

 • Piwo - najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy na świecie. W znaczeniu ogólnym piwo to każdy napój otrzymany w wyniku enzymatycznej hydrolizy skrobi i białek zawartych w ziarnach zbóż i poddany fermentacji alkoholowej. W węższym znaczeniu pod pojęciem piwa rozumie się napój zawierający alkohol i dwutlenek węgla otrzymany w wyniku fermentacji alkoholowej słodu z dodatkiem wody i chmielu przy użyciu wyselekcjonowanych szczepów drożdży.

 • Sherry - hiszpańskie wino wzmocnione pochodzące z Andaluzji, z rejonu Jerez de la Frontera. Od wieków popularne w Wielkiej Brytanii.


IV Czarodziejskie i mugolskie wyroby tytoniowe

Uzależnienie od tytoniu ogarnęło najpierw świat mugolski tylko po to, by kilka lat później wejść również do świata magicznego w dokładnie tej samej formie. Jest to chyba jedyny rodzaj używek, który nie dorobił się magicznego odpowiednika, gdyż nikt nie widział w tym sensu. Być może w przyszłości znajdzie się ktoś, kto jednak tego spróbuje.

Magiczne wyroby tytoniowe

Czarodzieje palą niemagiczny tytoń, często ten produkowany i rozprowadzany przez irlandzką firmę szlacheckiej, magicznej rodziny Báirseach. Członkowie tego rodu od lat starują się opracować specjalne, magiczne wersje dobrze znanych papierosów czy cygar, jak na razie jednak ich badania nie dały żadnych rozstrzygających efektów.

Mugolskie wyroby tytoniowe

 • Papierosy - wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki, wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu. Podczas palenia papierosa zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi i wywiera swoje działanie na organizm palacza.
  (Najpopularniejsze marki: Lucky Strike, Chesterfield, Medina, North State)

 • Cygara - ułożone rurkowato, spreparowane i sklejone zwinięte liście tytoniu używane do palenia. Najbardziej markowe cygara są pakowane w pudełka z drewna cedrowego, które pogłębiają aromat cygar i chronią je przed wyschnięciem.
  (Najpopularniejsza marka: Aiging Room)

 • Fajka - przedmiot służący do palenia tytoniu lub innych substancji, składający się zwykle z ustnika i główki, połączonej z ustnikiem przez cybuch. Jest to najstarszy sposób palenia tytoniu i nadal często praktykowany.


V Czarodziejskie i mugolskie trucizny odurzające i narkotyki

Coraz popularniejsze wśród wszystkich czarodziejów zaczęły być wszelkiego rodzaju trucizny odurzające. Dekadenckie nastroje panowały w prawie wszystkich środowiskach społecznych i wszędzie znajdował się ktoś mający kontakty z dilerami, którzy wprowadzali na rynek coraz to ciekawsze propozycje. Branie ich nie jest zakazane przez prawo, a coraz więcej osób się od nich uzależnia. Szajki rozprowadzają towar, a ludzie biorą udział w loteriach narkotykowych, by zdobyć działkę dużo taniej. Zdesperowani i będący na potężnych głodzie czarodzieje sięgają nawet po używki mugolskie, choć ogólnie są one uważane za jakościowo dużo gorsze. Korzystanie z większości z nich nie jest regulowane przez prawo.

Czarodziejskie trucizny odurzające

 • Oddech testrala - najnowszy twór czarodziejskiego półświatka. Mieszanina ziół i magicznych środków, ma właściwości głównie odprężające, dające przy tym uczucie niezwykłego spełnienia i szczęścia. Jego działanie podobne jest do działania Felix Felicis. Jest silnie uzależniająca a sposobem jej spożywania jest palenie. Przedawkowanie prowadzi do skrajnego szaleństwa, a potem do śmierci zażywającego. Rozpowszechnianie i spożywanie zabronione jest przez Ministerstwo Magii, a niezastosowanie się do tego przepisu grozi Azkabanem.

 • Fajkowe ziele - magiczne zioło, którego działanie zależne jest od indywidualnych preferencji i może przejawiać się różnie. Najczęściej będzie to jednak polepszenie nastroju, euforia, pobudzenie wyobraźni i wzmożenie wrażliwości na wszelkie bodźce. Mogą też wystąpić zaburzenia pamięci krótkotrwałej, zaburzenie koncentracji i percepcji czasu, czy zwiększone łaknienie. W przypadkach krytycznych mogą pojawić się także stany lękowe. Sposobem przyjmowania jest palenie i spożywanie.

 • Samosterowalne śliwki - pomarańczowe owoce przypominające rzodkiewki. Rosną na krzakach i w razie niebezpieczeństwa odlatują z zagrożonego miejsca. Spożywa się je tak samo, jak inne owoce a ich działanie sprawia, że przyjmujący jest w stanie zaakceptować wszelkiego rodzaju niezwykłości. Zwiększa więc tolerancję na otaczający nas świat.

 • Kadzidła rytualne - wykorzystywane do wielu rytuałów kadzidła, w których skład wchodzą najróżniejsze zioła i substancje wywołujące wizję mają też właściwości uzależniające. Odurzają i sprawiają, że wdychający je widzi obrazy, które w przypadku osób uzdolnionych są wizjami wywołanymi silnym narkotykiem, a w przypadku osób normalnych - najzwyklejszą w świecie halucynacją. Coraz popularniejsze zrobiło się wdychanie ich w grupach, zwłaszcza młodych i spragnionych przygód czarodziejów.

 • Świece do medytacji - nasączone silnymi ekstraktami odurzającymi świece, zazwyczaj wykorzystywane do medytacji. Wdychanie oparów wycisza i uspokaja, wprawiając w stan silnego odurzenia. Zbyt długie przebywanie w oparach powoduje senność i długotrwały sen, pełen koszmarów i wizji.

Mugolskie trucizny odurzające

 • Heroina - po raz pierwszy została zsyntetyzowana w 1874. Wykazuje silniejsze działanie przeciwbólowe w przypadku podania dożylnego niż morfina, lecz krótsze. Powoduje euforię i błogą apatię. Prowadzi u stosujących ją osób do rozwinięcia się uzależnienia psychicznego i fizycznego. Może być stosowana dożylnie, donosowo lub palona. W postaci czystej heroina jest białą, sypką, bezwonną substancją o gorzkim smaku.

 • Morfina -  w stanie czystym jest białą substancją stałą, o gorzkim smaku, słabo rozpuszczalną w wodzie. Ma działanie narkotyczne, przeciwbólowe, przeciwkaszlowe, działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy. Nadmierne dawki mogą prowadzić do śpiączki z depresją ośrodka oddechowego. Kilkunastokrotne użycie morfiny prowadzi do uzależnienia fizycznego, uzależnienie psychiczne występuje znacznie szybciej. Powtarzanie dawek morfiny, podobnie jak innych leków opioidowych, powoduje powstawanie tolerancji na lek.

 • Opium - substancja otrzymywana przez wysuszenie soku mlecznego z niedojrzałych makówek maku lekarskiego. Używane głównie jako środek przeciwbólowy, uspokajający, środek nasenny i odurzający, głównie w postaci nalewki alkoholowej, zwanej laudanum, lub palone.

 • Kokaina - organiczny związek chemiczny. Ma właściwości pobudzające. Jest pozyskiwana z liści krasnodrzewu pospolitego (koki). Odznacza się dużym potencjałem uzależniającym psychicznie. Postać i sposób zażywania kokainy wpływa na intensywność i czas efektów psychotropowych, a także na szybkość powstawania uzależnienia. Można ją zażywać poprzez żucie, wciąganie (nosem i ustami), wstrzykiwanie i palenie.

 • Meskalina - występuje naturalnie w niektórych kaktusach, między innymi w pejotlu. Ma właściwości halucynogenne. Efekty działania meskaliny utrzymują się do 12 godzin po zażyciu. Działanie meskaliny określane jest zwykle jako przyjemne i rozświetlające umysł, choć czasami niepokojące i odrażające. Po przyjmowaniu kolejnych dawek występuje zjawisko tolerancji. Meskalina zwykle jest przyjmowana doustnie i często wywołuje mdłości oraz wymioty. Przy wstrzykiwaniu podskórnym efekt ten nie występuje lub jest znacznie słabszy. Wstrzyknięcie zbyt stężonego roztworu może spowodować porażenie nerwów i długo utrzymujący się ból.

 • Eter - ma właściwości narkotyczne, nasenne i znieczulające. Nałogowe wąchanie lub spożywanie eteru nosi nazwę eteromanii. Pierwszym efektem odurzenia eterem jest stan ekscytacji, podniecenia, euforii, potem często przechodzi w fazę szału, następnie zamroczenia i snu z halucynacjami. Konsumpcja eteru przybiera rozmaite formy, począwszy od picia w stanie czystym, zazwyczaj rozcieńcza się go gotowaną wodą z dodatkiem cukru, cynamonu albo miodu i goździków. Inne odnotowane sposoby konsumpcji to wdychanie oparów oraz wlewanie go do ucha.